Spotkania Trójstronne (Francja – Niemcy – Polska)

//Spotkania Trójstronne (Francja – Niemcy – Polska)

Spotkania Trójstronne (Francja – Niemcy – Polska)

Tegoroczne spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego odbyły się w dniach od 14-19.01.2013 w Teterow (Niemcy). Nasza szkołę, jak również miasto Wrocław reprezentowali Alina Krokoszyńska i Darek Polkowski z klasy 2f. Celem tych spotkań jest kształtowanie postawy obywatelskiej wśród młodzieży oraz możliwość przedstawienia sugestii i opinii młodzieży w Parlamencie Europejskim. Dzięki obecności specjalnie zaproszonych gości mogą mieć wpływ na niektóre decyzje posłów Rady Europy. Ważnym aspektem jest promocja języka francuskiego, ponieważ wszystkie oficjalne dyskusje na forum odbywają się wyłącznie w języku francuskim. Niewątpliwym atutem jest również możliwość poznania interesujących osób, wymiany poglądów, nawiązania przyjaźni, no i fakt, że wyjazd i pobyt są całkowicie sponsorowane przez organizatorów.

Według relacji naszych uczniów przedmiotem tegorocznego spotkania było poznanie systemów politycznych wszystkich krajów partnerskich oraz debata nad poprawą sytuacji politycznej w danym kraju. Ważnym elementem spotkania była również dyskusja dotycząca edukacji młodych.

Alina i Darek są bardzo zadowoleni z wyjazdu. Oto co opowiadają o pobycie: „Spotkaliśmy się z przewodniczącą Parlamentu Mecklenburgi Vorpommern panią Sylwią Bretschneider.

Pani przewodnicząca była zachwycona wypracowanymi projektami, obiecała również, że przedstawi nasze pomysły na posiedzeniu PE. Przy okazji zwiedziliśmy parlament Landu Maklenburgii. W jego stolicy Schwerinie, zorganizowano nam również wycieczkę do przepięknego Oceanarium Stralsund. Zwiedziliśmy także miasto Teterow.

Przez cały tydzień doskonaliliśmy język francuski debatując o polityce, kulturze. Uczyliśmy się sztuki dyskusji i wypracowywania kompromisów. Teraz niecierpliwie czekamy na wrześniowe spotkanie w Warszawie.

Ala Krokoszyńska i Darek Polkowski klasa 2F
Małgorzata Wółkiewicz opiekun uczniów.

2017-10-03T00:20:38+00:00 12 lutego 2013|Wydarzenia|