Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV

//Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV

Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV

Od minerału do metalu – czyli zabawy z minerałami rudnymi. Prowadzący dr hab. Antoni Muszer – geolog, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska). Współprowadzący – dr Jolanta Muszer.

Pokaz podzielony był na dwie części. Część pierwszą stanowił krótki wykład multimedialny poświęcony zagadnieniom wykorzystania metali w historii ludzkości, podstawowym rudom metali i ich cechom diagnostycznym oraz sposobom pozyskiwania metali z rud. W części drugiej, warsztatowej, uczniowie zapoznali się z podstawowymi minerałami kruszcowymi z kolekcji wykładowcy. Mieli możliwość samodzielnego zbadania niektórych charakterystycznych cech minerałów rudnych. Zapoznali się też z kilkoma sposobami pozyskiwania metali.

Spotkania z nanotechnologią. Prowadzący – dr Bartosz Strzelczyk, fizyk, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Fizyki i Astronomii). Współprowadzący – Artur Rokosa.

Zajęcia dotyczyły nanotechnologii, a w szczególności jej zastosowań. Uczestnicy wykonywali proste eksperymenty, pomiary dotyczące takich zagadnień nanotechnologii jak wytwarzanie powierzchni hydrofobowych, ciecze ferromagnetyczne, przewodnictwo elektryczne grafitu (grafemu), czy podstaw chromatografii.

Chwytaj chemię rozumnie! Prowadzący – mgr Agata Arendt, doktorantka Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Współprowadzący mgr Paulina Kołkowska, mgr Karolina Paszek-Piątek; doktorantki, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podczas pokazu zaprezentowano wiele interesujących doświadczeń chemicznych. Eksperymenty były tak dobrane, aby ukazać licealistom złożoność chemicznego świata, podkreślały również fakt, że chemia to praktyczna i potrzebna dziedzina nauki. Uczniowie brali czynny udział w przeprowadzaniu doświadczeń.

Anna Kaleta

2017-10-03T00:20:31+00:00 17 października 2014|Wydarzenia|