TELEFON: 71 798 67 33

Gry z „Lalką”

/, Wydarzenia/Gry z „Lalką”

Gry z „Lalką”

To tytuł projektu mającego na celu po pierwsze, wnikliwe poznanie powieści Prusa, po drugie, wykreowanie światów inspirowanych pomysłami Mistrza, po trzecie złożenie prawdziwej książki i wreszcie po czwarte, przygotowanie turnieju dla rówieśników rozczytanych w arcydziele polskiego realizmu.

Rzecz rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy to klasa IIe pod opieką polonistki, Beaty Kwapińskiej zanurzyła się w świecie przedstawionym Lalki, którą młodzi badacze otwierali różnymi kluczami interpretacyjnymi. Sprawdzianem znajomości powieści było poszukiwanie nawiązań do niej w „Lalkach” – kryminale, którego akcja rozgrywa się w świecie przedstawionym Prusowskiej prozy. Następnym etapem działań były próbki własnej twórczości. Uczniowie, wzorem autorki „Lalek”, tworzyli opowiadania wykorzystujące już to postaci, już to pomysły fabularne, już to przestrzeń „Lalki”. Niektóre z tych tekstów zainspirowały koleżanki i kolegów uzdolnionych plastyczne, którzy stworzyli ilustracje do projektowanej książki.

Książkę tę opracowano pod względem graficznym i typograficznym pod koniec zeszłego roku szkolnego w Multicentrum 2 we Wrocławiu, przy ul. Powstańców Śląskich. Młodzi autorzy, graficy i korektorzy spotkali się tam z grupą twórców z ZS nr 4, która w swojej szkole zrealizowała wstępne etapy tego samego projektu pod opieką polonistki, Agaty Szczepańskiej. Wspólnie oba zespoły stworzyły pod kierunkiem specjalisty – Małgorzaty Szlapy zarówno skład wersji papierowej, jak i układ e-booka, zaś Dawid Szczepański wraz z Anną i Karoliną Glińskimi zaprojektowali okładki do obu tekstów kultury.

Młodzi autorzy uczestniczyli też w konkursie na najlepsze opowiadanie zawarte w „Grach z Lalką”. Jego jurorkami były autorki „Lalek” ukryte pod pseudonimem Alicji Pruś, które wyróżniły trzy opowiadania:

  • „Pamiętnik podopiecznej kokocicy” Aleksandry Kameckiej;
  • „W jaki sposób źli ludzie ukazują się nad dobrymi horyzontami” Karoliny Glińskiej;
  • „Pamiętnik Izabelli” Barbary Wolskiej.

Ponadto Aleksandra otrzymała nagrodę dodatkową i specjalną. Jej tekst Alicja Pruś uznała za prawdziwy debiut literacki, który przyszła uznana literatka być może będzie kiedyś rzewnie wspominać podczas spotkań z czytelnikami…

Wszystkie nagrodzone opowiadania zostały odczytane (solo lub grupowo) i wykorzystane podczas turnieju, który młodzi twórcy zorganizowali 26 listopada br. dla swoich koleżanek i kolegi z kl. IIIC. Do rywalizacji, w gościnnych i pięknych wnętrzach filii MBP przy ul. Jesiennej, przystąpiły cztery uczennice IIIC – Kamila, Kinga, Michalina, Patrycja, a cała klasa, wertując egzemplarze powieści Prusa, wspomagała ich wiedzę i umiejętności interpretacyjne. Najwybitniejszą znawczynią „Lalki” Prusa okazała się Kamila Szymańska, wyprzedzając o włos Kingę Lachowicz. Brawo!

Autorką wszystkich zamieszczonych tu fotografii jest Karolina Glińska z ZS nr 4 i zostały one wykonane podczas podsumowania projektu w Filii MBP nr 54, przy ul. Jesiennej 22.

Galeria zdjęć

2017-10-03T00:20:29+00:00 7 stycznia 2015|Konkursy, Wydarzenia|