TELEFON: 71 798 67 33

XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV…

//XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV…

XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki w LO IV…

„Białko molekuła życia” interaktywny pokaz przeprowadzony przez pracowników Wydziałowego Zakładu Biochemii Politechniki Wrocławskiej dla uczniów klas 3b i 3c. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, że białka stanowią podstawę strukturalną i funkcjonalną organizmów żywych. Dowiedzieli się, że badania molekularne białek są obecnie przedmiotem intensywnych badań naukowych. Lepsze poznanie procesów biochemicznych to np. większa szansa na poznanie procesów chorobowych czy odpowiedzi na zabiegi lecznicze. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi technikami analitycznymi w chemii białek tj. metody rozdziały i identyfikacji.

Pokaz interaktywny „Świat reklamy” to spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas 2a i 3a. Głównym celem spotkania było przybliżenie uczestnikom istoty reklamy, w tym zapoznanie ich z jej ogólnie przyjętą definicją oraz tym jakie miejsce zajmuje w świadomości współczesnego konsumenta. W ramach warsztatu uczestnicy mogli zapoznać się również z wybranymi, niestandardowymi przykładami kampanii reklamowych, jakie pojawiły się w mediach w ostatnim czasie, a także pracowali nad własną wizją reklamy.

„Optyczne warsztaty naukowe” polegał na samodzielnym sprawdzeniu przez uczniów klasy 2d praw optyki geometrycznej, wyznaczeniu ogniskowych soczewek oraz powiększaniu układów optycznych.

Anna Kaleta

…i w Ossolineum

Miłosz, Gombrowicz, Mrożek w rękopisach Andrzeja Kijowskiego

Personalizm w krytyce – taką regułą kierował się autor rękopisów, które mieliśmy okazję zobaczyć podczas jednego ze spotkań we wrocławskim Ossolineum w ramach trwającego XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Andrzej Kijowski, bo o nim właśnie mowa, był krytykiem, pisarzem, eseistą. W swoich rękopisach opisał relację, jakie łączyły go z wybitnymi XX-wiecznymi twórcami: Miłoszem, Gombrowiczem i Mrożkiem. Dzięki zachowanym dziennikom krytyka możemy dziś spojrzeć na uznanych twórców z zupełnie innych perspektyw – Kijowski bowiem przedstawił ich nie tylko jako pisarzy, lecz także jako zwykłych ludzi.

Klaudia Stawska, 3e

Galeria zdjęć

2017-10-03T00:20:26+00:00 30 września 2015|Wydarzenia|