TELEFON: 71 798 67 33

GRY Z „LALKĄ”

GRY Z „LALKĄ”

   To druga edycja projektu mającego na celu po pierwsze, poznanie powieści Prusa, po drugie, nauczenie wnikliwego, wielopoziomowego czytania utworu realistycznego, po trzecie, przygotowanie do wykorzystania Lalki podczas pisania wypracowania i formułowania wypowiedzi ustnej na maturze 2016.
Rzecz rozpoczęła się dwa lata temu, kiedy to uczniowie klasy IIIe z naszego liceum pod opieką Beaty Kwapińskiej wraz z grupą twórców z ZS nr 4 pod kierunkiem Agaty Szczepańskiej napisali książkę „Gry z Lalką” składającą się z opowiadań wykorzystujących już to postaci, już to pomysły fabularne, już to przestrzeń „Lalki” Bolesława Prusa. Książkę tę opracowano graficznie i typograficznie w Multicentrum 2 we Wrocławiu. Autorzy, graficy i korektorzy stworzyli tam zarówno skład wersji papierowej, układ e-booka, jak i zaprojektowali okładki do obu tekstów kultury. Młodzi twórcy uczestniczyli też w konkursie na najlepsze opowiadanie zawarte w „Grach z Lalką”. Nagrodzone opowiadania zostały odczytane i wykorzystane podczas turnieju zorganizowanego w pięknych wnętrzach filii MBP przy ul. Jesiennej 26 listopada 2014 roku.
    W II edycji projektu, zrealizowanej w roku szkolnym 2015/16, tym razem we współpracy z LO nr X we Wrocławiu, skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na przygotowaniach do WIELKIEGO MIEDZYSZKOLNEGO TURNIEJU WIEDZY O „LALCE” PRUSA i jego organizacji. Wzięły w nim udział trzy klasy – II C (pod kierunkiem Alicji Badowskiej) i II E (pod przewodnictwem Beaty Kwapińskiej) z LO nr IV oraz II B (pod opieką Małgorzaty Jakubek) z LO nr X.
Przygotowania te były długie, a obejmowały różnorodne działania na tekście arcydzieła Prusa. Przede wszystkim uczniowie celowo czytali „Lalkę”, szukając opisów określonych miejsc, postaci, śledząc wybrane wątki, analizując wskazane przez nauczycieli sceny i motywy. Potem przyszła kolej na kreacje – plakaty przedstawiające Warszawę Prusa i opisane w niej grupy społeczne, rysunki ważnych Lalkowych rekwizytów, dramowe portrety bohaterek powieści, opinie dotyczące wiarygodności sądów bohaterów o innych bohaterach, parafrazy scen i dialogów, komiksy lapidarnie obrazujące niektóre wątki poboczne, wreszcie propozycje zadań konkursowych. Niektóre z tych zadań zostały wykorzystane podczas WIELKIEGO TURNIEJU, który został rozegrany 7. marca br. w auli LO nr X.
Główni uczestnicy TURNIEJU to szóstka zawodników wyłonionych podczas eliminacji klasowych spośród uczniów biorących udział w projekcie – Julia Czarnota i Mateusz Sularz z kl. II B w LO nr X oraz Nataniel Gołąb i Bartosz Kaźmierczak z kl. IIC, Anna Czarna i Ewa Słota z kl. II E w LO nr IV. Ci wybitni znawcy powieści Prusa rozwiązywali zadania nie tylko do czytanych podczas imprezy fragmentów „Lalki”, ale i do wykonanych wcześniej rysunków, komiksów, plakatów rozwieszonych na tablicach i ścianach auli Dziesiątki. Najbardziej zaskoczyły uczestników zawodów pytania do tekstów kultury inspirowanych dziełem Prusa – piosenki Jacka Kaczmarskiego „Lalka, czyli polski pozytywizm” (wykonaną podczas imprezy przez Jakuba Żołyńskiego w duecie z Zofią Girulską), kryminału „Lalki” dziejącego się w przestrzeni arcypowieści Prusa, a także serialu telewizyjnego w reż. Ryszarda Bera. Do jakich problemów, scen nawiązał Kaczmarski w swojej piosence? Co dodał narrator „Lalek”, przedstawiając postać pani Meliton, jaki motyw wykorzystała autorka kryminału, konstruując scenę śmierci szantażysty i jaka Prusowska postać w niej występuje? Co scenarzysta serialu zmienił, opowiadając wybrane sceny epickie językiem filmu? Te i inne pytania stanowiły dla zawodników twardy orzech do zgryzienia. Jednak Julia i Bartosz i z nimi sobie poradzili, zdobywając tytuł najlepszego znawcy „Lalki” Bolesława Prusa roku 2016. Gratulujemy!

Alicja Badowska
**
Autorką większości zdjęć jest Kamila Rezner z kl. II B w LO nr X, kilka fotografii wykonała Joanna Karolczuk z kl. II C w LO nr IV.

 

2017-10-03T00:20:25+00:00 17 marca 2016|Projekty edukacyjne|