Sukces naszych humanistów w ogólnopolskim konkursie historycznym

/, Sukcesy uczniów, Wydarzenia/Sukces naszych humanistów w ogólnopolskim konkursie historycznym

Sukces naszych humanistów w ogólnopolskim konkursie historycznym

Nasi pierwszoklasiści: Wiktoria Murphy, Jakub Kurach i Maciej Tarakanow (wszyscy z 1e) zajęli III miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym zorganizowanym przez Fundację „Odpowiedzialność Obywatelska”.

Konkurs składał się s dwóch etapów. W pierwszym mogły uczestniczyć wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w kraju. Polegał on na realizacji jednego z trzech podanych zagadnień. Zespół z czwórki wybrał temat o cichociemnych pt. Jeden z 316. Naszym uczniom udało się dotrzeć do ostatniego żyjącego żołnierza tej legendarnej formacji, kapitana Aleksandra Tarnawskiego (96 lat) i przeprowadzić z nim wywiad. Na jego bazie powstał krótki reportaż, który komisja konkursowa zakwalifikowała do finału.

Drugi, ostateczny etap zmagań stanowiła finałowa debata. Odbyła się ona 21. maja w Warszawie w  Centrum Edukacji Historycznej  „Przystanek historia”. Wzięły w niej udział trzyosobowe zespoły z sześciu szkół z kraju. Temat debaty był bardzo ciekawy: 1945 rok – wyzwolenie czy okupacja. Formuła zmagań wyglądała następująco:

a) przed debatą w wyniku losowania ustalano trzy pary szkół, które rywalizowały ze sobą w trzech oddzielnych dyskusjach trwających po godzinie każda,

b) ponadto każda szkoła losowała temat, który musiała bronić w trakcie debaty: wyzwolenie lub okupacja. Czwórka wylosowała trudniejszy do obrony wariant – wyzwolenie.

W jury konkursu zasiadło trzech ekspertów, pod przewodnictwem znanego dziennikarza zajmującego się historią najnowszą, Pana Piotra Zaremby. O ostatecznej klasyfikacji szkół decydowała suma punktów z pierwszego etapu oraz punkty, które zespoły uzyskały w trakcie debaty. Nasz zespół zajął III miejsce.

Finał konkursu  i związana z tym wizyta w stolicy była świetną okazją do jej zwiedzenia. Uczniowie mogli obejrzeć Starówkę, Centrum Kopernik; znalazł się również czas na odwiedzenie Warszawskich Targów Książki.

Dawid Graczyk

2016-05-29T21:45:56+00:00 29 maja 2016|Konkursy, Sukcesy uczniów, Wydarzenia|