„Xona”

Nasze liceum już od wielu lat bierze udział w licznych wymianach międzyszkolnych. W drugiej połowie maja tego roku uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność gościć w swoich domach kolegów i koleżanki z Tarragony. Naszymi opiekunkami był niezawodny duet w postaci pani Małgorzaty Wółkiewicz oraz pani Magdaleny Michalskiej-Wieczorek.

Bardzo cieszyliśmy z możliwości udziału w tej właśnie wymianie. Hiszpania kojarzy się z beztroską i słońcem, a przyjazd naszych kolegów był obietnicą wspaniałej przygody.

Nasz pierwszy kontakt i konfrontacja na wrocławskim lotnisku już był obiecujący, bo powitaliśmy się niezwykle serdecznie. Pogoda nam sprzyjała, było tak ciepło i wakacyjnie, spacerowaliśmy z nimi po rynku, próbując porozumieć się w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim.

Nazajutrz nastąpiło oficjalne powitanie gości przez panią Dyrektor Małgorzatę Górny. Potem zarówno uczniowie polscy jak i hiszpańscy dokonali autoprezentacji w języku francuskim i angielskim. Po południu udaliśmy się do wrocławskiego Aquaparku.

Drugiego dnia rano wybraliśmy się na kręgle. Mieliśmy okazje zmierzyć się w tej dyscyplinie z naszymi korespondentami. Po tak udanym poranku udaliśmy się na zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem, spacerowaliśmy po starym mieście, podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki, Jatki, ul. Więzienną oraz Uniwersytet z piękną Aulą Leopoldyna oraz Wieżę Matematyczną. Po południu wybraliśmy się na rejs statkiem po Odrze.

W sobotę o godzinie 18:00 spotkaliśmy się pod budynkiem Muzeum Narodowego i w ramach „Nocy Muzeów” obejrzeliśmy wystawę sztuki współczesnej. Mieliśmy okazje podziwiać dzieła takich artystów jak Stanisław Witkacy, Magdalena Abakanowicz. Następnie pojechaliśmy do Hali Stulecia gdzie oglądaliśmy Centrum Poznawcze oraz podziwialiśmy pokaz Fontanny Multimedialnej”.

W poniedziałek żegnaliśmy naszych nowych przyjaciół na Dworcu PKS. Pożegnanie było zarówno dla nas jak i dla grupy z Tarragony bardzo smutne, ponieważ przez ten krótki czas bardzo się ze sobą zintegrowaliśmy. Hiszpanie pojechali do Krakowa na dwa dni, a stamtąd odlecieli do Hiszpanii.

Udział w wymianie jest dla wielu z nas nowym doświadczeniem. Niewątpliwym plusem jest możliwość poznania ludzi innego kraju : ich mentalności, temperamentu, osobowości. Oprócz spraw praktycznych jak poznanie zwyczajów innego kraju np. przy powitaniach, nauczyliśmy się patrzeć na świat trochę z innej perspektywy, doceniać jego dobre strony, bo Hiszpanie są bardzo radośni, ciepli, spontaniczni- nie przejmują się zbytnio narzuconymi normami i tym czego nie wypada robić. Nasi nowi koledzy nauczyli nas, jak czerpać pozytywną energię z życia, jak się cieszyć z drobiazgów.

Kiedy wyjechali zrobiło się trochę smutno i pusto, chociaż dobra energia i szaleństwo, które nam przekazali na razie nas nie opuszcza, a chcemy jej więcej, dlatego też czekamy z niecierpliwością na nasz wyjazd do Tarragony.

Sylwia Adamowicz i Agnieszka Traczyk klasa 1e, zdjęcia Natalia Jajor i Martyna Biel, klasa 1a

2017-10-03T00:20:36+00:00 3 czerwca 2013|Wydarzenia, Wymiany|