TELEFON: 71 798 67 33

DNI HISTORII I KULTURY ŻYDÓW

/, Wydarzenia/DNI HISTORII I KULTURY ŻYDÓW

DNI HISTORII I KULTURY ŻYDÓW

Kolejna, już trzecia, edycja projektu edukacyjnego Dni Historii i Kultury Żydów, poświęcona została Żydom Okresu Międzywojennego, a najważniejszym wydarzeniem,przybliżającym tematykę tegorocznej edycji, była sesja naukowa.Gośćmi sesji naukowej byli: Naczelny Rabin Wrocławia i Śląska pan David Basok, przewodniczący Gminy Żydowskiej, pan Aleksander Gleichgewicht oraz pani Anna Piekarowicz, przedstawicielka Gminy Żydowskiej.
Kim byli, jak żyli Żydzi w Polsce w międzywojniu? Sesja pozwoliła na nich spojrzeć przez pryzmat kultury, sztuki, nauki i sportu.
Dr Agnieszka Jagodzińska z Katedry Judaistyki UWr nakreśliła Początki teatru i filmu żydowskiego w Polsce. Odkryła nam fascynujący świat, o istnieniu którego zwyczajnie nie mieliśmy pojęcia: pierwszy teatr, pierwsze atelier filmowe, pierwsze gwiazdy teatru i filmu jidysz…
Katarzyna Cieplińska-Olejnik w pasjonujący sposób przywróciła nam pamięć o wybitnym naukowcu Ludwiku Hirszfeldzie, w wykładzie Co ma pies do grupy krwi, czyli kilka słów o Ludwiku Hirszfeldzie
.Zobaczyliśmy w nim Żyda, Polaka, niezmiernie zasłużonego dla Serbii naukowca i wielkiego człowieka.
Agata Rusnak-Kozłowska, w bogato ilustrowanym wykładzie Heinrich Tischler – głos pokolenia XX-lecia, nakreśliła sylwetkę malarza, grafika i architekta, ucznia wybitnego architekta Hansa Poelziga oraz sławnego malarza Ottona Műllera.
Sport Żydowski II RP
był tematem wystąpienia Dawida Graczyka. Wiemy już, że najpopularniejszą dyscypliną sportu wśród Żydów w okresie międzywojennym była piłka nożna. Kluby sportowe, dyscypliny i gwiazdy sportu to kolejny ciekawy obszar aktywności Żydów w dwudziestoleciu międzywojennym.
Sesji naukowej towarzyszyły okolicznościowe wystawy tematyczne:Teatr i film jidysz w Polsce, Prasa Żydowska II RP, Społeczeństwo i Język oraz Przepisy Kuchni Żydowskiej.
Tradycyjnie już odbył się kiermasz potraw żydowskich, z którego dochód przeznaczono na pomoc uczniom naszej szkoły. Oprócz sesji, kiermaszu uczniowie mogli zwiedzić Synagogę pod Białym Bocianem oraz Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej. Podczas wcześniejszych wrocławskich Dni Wzajemnego Szacunku około pięćdziesięcioosobowa grupa chętnych uczniów obejrzała spektakl pt. Dziś wieczorem: Lola Blau
, piękny muzyczny monodram w wykonaniu Mai Morgenstern, artystki rumuńskiego Teatru Żydowskiego.
Ostatnim wydarzeniem,towarzyszącym odbywającej się równolegle Nocy Filmowej, związanym z projektem,były warsztaty z pisma hebrajskiego, prowadzone przez pana dr Tomasza Dudę z Katedry Judaistyki.

Beata Kulik i Ewa Suliga-Sawa

2016-12-22T20:16:34+00:00 3 grudnia 2016|Projekty edukacyjne, Wydarzenia|