TELEFON: 71 798 67 33

XX DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W LO NR IV

/, Wydarzenia/XX DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W LO NR IV

XX DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W LO NR IV

Co kryje się wewnątrz rośliny? Dlaczego liście są zielone a pomidor jest pomidorem? Jak powstaje piana? Jak uniknąć trudnych momentów i wybrnąć z niezręcznych sytuacji? Jak zmierzyć długość światła? Jak powstaje rdza? To tylko część z pytań, na które szukali odpowiedzi uczniowie naszej szkoły, podczas zajęć przeprowadzonych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
W tym roku DFN zagościł w naszej szkole w środę 27 września. Tego też dnia, nieprzerwanie przez siedem godzin lekcyjnych, wybrani szczęściarze mogli korzystać z doświadczenia i wiedzy pracowników naukowych wrocławskich uczelni wyższych.
Jako pierwsze odbyły się zajęcia zatytułowane: Savoir-vivre w szkole i poza szkołą, podczas których uczniowie klas 2a i 2e mieli szansę przekonać się, że dobre wychowanie nie jest znów wcale takie staroświeckie i wbrew pozorom bardzo przydaje się w codziennym życiu.
Dwie klasy pierwsze (1b i 1c) uczestniczyły w lekcji pokazowej Niezwykły świat chemii okraszonej licznymi atrakcyjnym i efektownymi pokazami chemicznymi.
Najbardziej doświadczona grupa fizyków w szkole – klasa 3d, została zaproszona do Zabawy z optyką. Podczas zajęć okazało się, że mimo lekkiego sformułowania tematyki, uczniowie przeprowadzili i opracowali dwa doświadczenia z optyki geometrycznej i falowej zgodnie z instrukcją przygotowaną dla studentów Politechniki Wrocławskiej.
Bardzo ciekawą lekcję przeprowadziły dla klas 2b i 2c panie doktorantki z Wydziału Chemii PWr. Zajęcia zatytułowane: Podróż do wnętrza roślin zorganizowane zostały w formie warsztatów, podczas których uczestnicy odkrywali tajemnice wnętrza roślin poprzez izolację materiału genetycznego oraz identyfikację barwików znajdujących się w liściach.
Ostatnie, ale również bardzo ciekawe zajęcia, skierowane zostały do klasy 2f. Podczas półtoragodzinnych ćwiczeń, pod tytułem Od minerału do metalu – czyli zabawy z minerałami rudnymi, pracownicy Instytutu Geologicznego UWr. zaprezentowali między innymi skuteczną metodę wypłukiwania złota. Poradzili też, gdzie w Polsce szukać skał złotonośnych!
Dziękujemy wszystkim prowadzącym i zapraszamy ponownie za rok!

Małgorzata Bandura

2017-09-29T10:43:49+00:00 29 września 2017|Projekty edukacyjne, Wydarzenia|