Klaudia Szmaj – słaba płeć!

/, Wydarzenia/Klaudia Szmaj – słaba płeć!

Klaudia Szmaj – słaba płeć!

Nic już nie będzie tak samo! Kobiety szturmują sport żużlowy – jeden z ostatnich męskich bastionów w świecie sportu!

Niemałe poruszenie w żużlowym światku wywołała w czasie minionych wakacji uczennica naszej szkoły – Klaudia Szmaj. 13 lipca 2013 składając pomyślnie egzamin licencyjny na torze w Opolu, uzyskała licencję zawodnika. Zrobiła to jako pierwsza w historii kobieta w Polsce! Oznacza to, że od tej chwili jest pełnoprawnym zawodnikiem, mogącym brać udział we wszystkich rozgrywkach w Polsce i za granicą. Sprawa jest jak najbardziej poważna, bo celujący w tytuł Drużynowego Mistrza Polski klub Falubaz Zielona Góra, podpisał z Klaudią kontrakt na najbliższe dwa sezony.

Przed Klaudią nie lada wyzwanie: musi pogodzić obowiązki zawodniczki z obowiązkami uczniowskimi. To zdolna i ambitna dziewczyna i powinna sobie z nimi poradzić – trzymamy kciuki! Tymczasem czekamy na pierwsze starty naszej uczennicy. Talent Klaudii dopiero się rozwija. Dlatego początkowo z pewnością będą to zawody, w których będzie rywalizowała ze swoimi rówieśnikami. Obserwując jednak jej determinację można mieć nadzieję, że już niedługo przyjdą czasy, kiedy będzie za swoimi plecami przywoziła wielkich mistrzów. Tymczasem życzymy Klaudii ciągłych sportowych i uczniowskich postępów, ale także dużo zdrowia. Wszak speedway to dyscyplina wysoce urazowa.

Dla tych, którzy do tej pory nie interesowali się żużlem parę słów wyjaśnienia. Egzamin składa się z części teoretycznej, gdzie trzeba wykazać się znajomością przepisów sportu żużlowego, oraz części praktycznej. W części praktycznej kandydat musi w określonym czasie pokonać cztery okrążenia toru, nie przekraczając narysowanej linii wyznaczającej środek toru. W drugiej części egzaminu praktycznego startuje jednocześnie czterech adeptów, którzy muszą pokonać cztery okrążenia toru w określonym czasie.

Poniżej zamieszczamy linki do filmów przedstawiających egzamin licencyjny i wywiad udzielony przez Klaudię Szmaj ogólnopolskiej telewizji:

(K.R.)

2017-10-03T00:20:35+00:00 2 września 2013|Sukcesy uczniów, Wydarzenia|