To tytuł akcji, zorganizowanej przez polonistów we współpracy z biblioteką szkolną, której celem jest popularyzacja wśród uczniów ciekawych książek, zachęcanie młodych ludzi do lektury.
W pierwszym etapie działań odbyły się czytania klasowe. Uczniowie podczas lekcji polskiego w klasie Ic, If, i Ie oraz IIa, IIb i IIc przekonywali koleżanki i kolegów do przeczytania swoich ulubionych książek. Prezentowali ich fragmenty wybrane tak, aby zaciekawić odbiorców, zachęcić ich do dalszej, samodzielnej już lektury. Następnie dziesięciu prezenterów wybranych przez publiczność z poszczególnych klas odczytało wybrane przez siebie kawałki podczas finału 19. kwietnia w klasie III A.
Humaniści z tej klasy z uwagą wysłuchali prezentacji, a następnie podczas dyskusji w grupach przyznali punkty najlepszym prezenterom. Ocenili ich wnikliwie – biorąc pod uwagę zarówno sposób czytania, jak i trafny wybór fragmentu. Najbardziej spodobała im się interpretacja Dziewięciu dni Gilly Macmillan w wykonaniu Patrycji Majki (Ie), która niezwykle sugestywnie oddała emocje matki poszukującej syna. Wrażenie zrobił także dialog anioła z głównym bohaterem powieści Jacka Piekary Miecz aniołów. Iga Użyńska z IIa potrafiła wciągnąć wszystkich słuchających w dyskurs na temat istnienia Boga. Jurorzy zauważali także prezentacje Marceliny Maios–Majewskiej z Ic (naturalistyczny i niezwykle emocjonalny obraz pławienia czarownicy z powieści Paula Hawkinsa Zapisane w wodzie) i Katarzyny Rakoczy z If (przejmujący opis morderstwa młodej dziewczyny widziany oczyma mordercy z utworu Dziewczyna ze śniegiem we włosach Ninni Schulman). Za interesujące uznali jeszcze dwie prezentacje – Barbary Kotowskiej z If (Był sobie Ned Tima Peglera) oraz Tomasza Śledzińskiego z IIb ( Metro 2033 Dmitrija Glukhovsky’ego).
Najlepsze interpretacje zostały wyróżnione ocenami bardzo dobrymi bądź celującymi z języka polskiego, a najtrafniejsza z nich dodatkowo uhonorowana nagrodą specjalną, oczywiście książkową.
Akcja WARTO PRZECZYTAĆ! trwa. Wszyscy możecie się do niej włączyć, proponując zakup swojej ulubionej książki do biblioteki szkolnej.
Biblioteka szkolna zdobyła grant na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy z Was – uczniów LO IV ma realny wpływ na to co znajdzie się w zbiorach biblioteki . Weź udział w „Czwórkowych” Wyborach Książek! Na korytarzu znajdziecie tablicę na której możecie zapisać swoje propozycje! Życzymy Wszystkim miłej zabawy, dobrych wyborów i frajdy z czytania!
(ab, bk)