WYMIANA POLSKO – SERBSKA PO RAZ SZÓSTY!

/, Wyjazdy, Wymiany/WYMIANA POLSKO – SERBSKA PO RAZ SZÓSTY!

WYMIANA POLSKO – SERBSKA PO RAZ SZÓSTY!

6 kwietnia – niedziela wieczór, port lotniczy Wrocław… a tam my: 12–osobowa grupa uczniów LO nr IV wraz z opiekunami. Pomimo późnej pory czekamy podekscytowani i zniecierpliwieni. W końcu pada komunikat z głośników i po dłuższej chwili już są z nami. Po raz szósty gościmy naszych serbskich przyjaciół z Gimnazjum nr XIII w Belgradzie.

Tegoroczny plan wizyty był niezwykle napięty i obfitował w wiele atrakcji. Na początek po miło spędzonej niedzieli u rodzin polskich zabraliśmy naszych serbskich kolegów i koleżanki do Narodowego Forum Muzyki na koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej „Klasyczne piękno” Boccherini. Poniedziałek zaczęliśmy od rejsu statkiem po Odrze i podziwianiu Wrocławia z tej perspektywy. Odwiedziliśmy też naszą szkołę i spotkaliśmy się z Panią Dyrektor. Dzień po dniu odkrywaliśmy przed serbską grupą uroki naszego miasta począwszy od zwiedzenia z przewodnikiem między innymi Ostrowa Tumskiego, Rynku, Pwilonu Czterech Kopuł, a skończywszy na Panoramie Racławickiej oraz Zamku Królewskim. Nie zabrakło również przyjemnych akcentów takich jak spacer po pergoli przy Hali Stulecia, wizyta w Afrykarium czy Hydropolis. W przedostatnim dniu wizyty udaliśmy się na wycieczkę do malowniczo położonej Kotliny Kłodzkiej. Po mimo mroźnej pogody udało nam się zwiedzić Twierdzę Kłodzką i przejść liczącą około 700 m podziemną trasę turystyczną, gdzie zapoznaliśmy się z eksponatami dotyczącymi historii tego miasta. Dla żądnych wrażeń śmiałków czekała również nie lada atrakcja – przejście podziemnymi chodnikami kontrminowymi, które rozciągają się pod stokiem bojowym Twierdzy. Następnie udaliśmy się do oddalonego o 20 km od Kłodzka miasta Duszniki Zdrój aby zwiedzić Muzeum Papiernictwa. Tam wzięliśmy udział w lekcji muzealnej i niezwykle interesujących warsztatach zatytułowanych „Rękodzieło papiernicze” dzięki którym mogliśmy poprzez samodzielne czerpanie papieru zapoznać z dawną techniką wytwarzania tego jakże cennego materiału. Ostatnim punktem w programie wycieczki była wizyta w Polanicy Zdrój, gdzie mieliśmy możliwość odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych Wielka Pieniawa i skosztować leczniczych wód mineralnych. Był też czas na zakup pamiątek i spacer po parku Zdrojowym.

Siedem dni upłynęło niezwykle miło i zdecydowanie za szybko. W piątek 12 kwietnia spotkaliśmy się ponownie na lotnisku ale tym razem aby pożegnać naszych gości. Było dużo emocji i ostanie wspólne zdjęcia przed wylotem. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wrzesień i wizytę u naszych przyjaciół w Belgradzie.

Koordynator wymiany

Dagmara Pancerowicz