TELEFON: 71 798 67 33

XXII Dolnośląski Festiwal Nauki…

/, Wydarzenia/XXII Dolnośląski Festiwal Nauki…

XXII Dolnośląski Festiwal Nauki…

…widelec i kiwi, włosy stające dęba, „plastelina”, pompki i przerzuty, lokomotywa i na deser kości. Tak wyglądał ostatni tydzień, podczas którego odbyły się pokazy interaktywne, warsztaty, zajęcia laboratoryjne. Niektórzy mogli zapoznać się z elementami wojskowego systemu walki.

DNA na widelcu

Uczestnicy zajęć laboratoryjnych poczuli się jak studenci. Zostali zapoznani z zagadnieniami obejmującymi podstawy biochemii i biologii molekularnej ze szczególnym uwzględnieniem metod izolacji DNA (wykonywanych wyłącznie przy pomocy dostępnych w każdym domu „odczynników chemicznych”) wraz z interpretacją uzyskanych wyników na konkretnych przykładach. Uczniowie zobaczyli „na własne oczy” DNA i zbudowali własny aparat do elektroforezy.

Nieznana elektrostatyka

Spotkanie łączyło w sobie elementy warsztatu, pokazu i wykładu w formie multimedialnej z czynnym udziałem słuchaczy. Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia opisu zjawiska elektryczności statycznej, zjawiska elektryzacji materiałów, neutralizacji ładunku elektrostatycznego. Nie zabrakło również przykładów wykorzystania elektryczności statycznej w życiu codziennym oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia od elektryczności statycznej.

Kulisy materiałów – jak to wygląda od środka?

Prezentacja interaktywna dotyczyła elementów inżynierii materiałowej, badań materiałowych, zastosowanie oraz sposoby wytwarzania różnego rodzaju materiałów (w tym popularnych druków 3D, szkieł metalicznych etc.).

Trening ogólnorozwojowy. Nauczanie wybranych elementów wojskowego system walki.

Pokaz ukierunkowany był na przedstawienie gier i zabaw ruchowych, które wykorzystuje się do nauki podstawowych elementów walki w bliskim kontakcie i obrony w zmiennych sytuacjach zagrożenia. Zademonstrowane zostały sposoby obezwładnienia agresywnych przeciwników, omówiono sposoby zachowania się w sytuacjach zagrożenia w celu przeciwdziałania agresji.

Świat chemii

W trakcie pokazu zaprezentowane zostały kolorowe, atrakcyjnych ze względu na efekty barwne, świetlne i cieplne doświadczenia chemiczne.

Anatomia człowieka interaktywnie

Warsztaty były doskonałą okazją do powtórzenia wiadomości z zakresu anatomii szkieletu człowieka. Zajęcia praktyczne, poprzedzone wstępem teoretycznym, stawiały przed uczniami zadania dotyczące określenia m. in. wieku i płci, na podstawie udostępnionego materiału badawczego.

Anna Kaleta

2019-12-10T20:12:34+00:00 28 września 2019|DFN, Wydarzenia|