CZYTANIE OLGI TOKARCZUK

To tytuł projektu, którego realizację już w kilka dni po otrzymaniu przez dolnośląską pisarkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury rozpoczęli poloniści Czwórki pod wodzą bibliotekarki – Beaty Kulik.

Na początek w szkolnej bibliotece powstała wystawa dotycząca życia i twórczości Olgi Tokarczuk. Sztalugi, na których zostały zaprezentowane portrety autorki Ksiąg Jakubowych, cytaty z jej utworów i wywiadów z nią, okładki różnych wydań książek noblistki, a także wypowiedzi badaczy literatury, publicystów (w tym również gorące komentarze na wieść o Noblu), ustawiono na głównym korytarzu. Skrzydlate słowa Olgi Tokarczuk można przeczytać w różnych miejscach szkolnego budynku – umieszczono je na drzwiach gabinetów, na ścianach wzdłuż schodów prowadzących do auli i oczywiście w bibliotece.

Wystawę – oglądaną zarówno indywidualnie, jak i grupowo pod kierunkiem polonistów – wykorzystano podczas lekcji języka polskiego na różne sposoby. Uczniowie wspominali polskich pisarzy uhonorowanych Nagrodą Nobla, dzielili się refleksjami z ekspozycji – mówili o tym, czego się dowiedzieli o autorce Biegunów, cytowali słowa, które najbardziej zapadły im w pamięć, mogące być inspiracją, drogowskazem, przestrogą…

Teraz trawa czytanie fragmentów prozy Olgi Tokarczuk. Ale o tym działaniu napiszemy szerzej po jego zakończeniu.

(ab, bk)

2019-11-14T11:34:25+00:00 14 listopada 2019|Projekty edukacyjne, Wydarzenia|