„Ad fontes” – XIII edycja

/, Wydarzenia, Wyjazdy/„Ad fontes” – XIII edycja

„Ad fontes” – XIII edycja

„Ad fontes” – do źródeł, po raz trzynasty, udali się uczniowie „Czwórki”. Na berlińskiej wyspie muzeów – Museumsinsel,  znajduje się ogromny zbiór źródeł archeologicznych, artefaktów i ekofaktów oraz źródeł z zakresu sztuki antycznej, obejmujący szereg ośrodków cywilizacyjnych basenu Morza Śródziemnomorskiego oraz Bliskiego Wschodu.  Tu humaniści mogli pogłębić swoją wiedzę o różnych aspektach historii starożytnej; o życiu codziennym, kulturze i sztuce dawnych cywilizacji. W Nowym Muzeum, zbiory sztuki egipskiej, kolekcja papirusów oraz jeden z najcenniejszych eksponatów –  popiersie egipskiej królowej Nefertiti,  zachwyciły. Stare Muzeum  udostępniające m.in. zbiory sztuki greckiej, dały uczniom przedsmak obozu archeologicznego w Grecji. Muzeum Pergamońskie z jednej strony zachwyciło zbiorami sztuki hellenistycznej, ale rozczarowało bo Wielki Ołtarz Zeusa tzw. ołtarz pergamoński  był nadal niedostępny dla zwiedzających. Brama targowa z Miletu, obiekty sztuki babilońskiej: Brama Isztar, Droga Procesyjna oraz fasada Sali Tronowej z Babilonu, a także zbiory sztuki islamskiej wzbudziły niekłamany podziw.

Zwieńczeniem projektu będzie sesja posterowa poświęcona różnym aspektom życia starożytnych.

(BK)

2019-12-03T10:08:06+00:00 3 grudnia 2019|Projekty edukacyjne, Wydarzenia, Wyjazdy|