BYĆ KOBIETĄ W XIX STULECIU

/, Wydarzenia/BYĆ KOBIETĄ W XIX STULECIU

BYĆ KOBIETĄ W XIX STULECIU

Druga edycja projektu Być Kobietą poświęcona została Kobiecie w XIX stuleciu. Sesja naukowa pozwoliła nam spojrzeć na kobiety, które realizują własne pasje i potrzeby wbrew konwenansom i przypisanym im rolom. Jane Austen była uosobieniem kobiety niezależnej na miarę dziewiętnastego wieku. Jej postać i dokonania przybliżyła nam pani Ewa Suliga-Sawa w wykładzie Jak wiktorianie czytali Jane Austen i czy współcześni fani czytają ją tak samo?
Jedna z pierwszych gwiazd kultury masowej. Bohaterka licznych filmów i powieści. Jej uroda fascynowała malarzy oraz fotografów. Do dziś jest uznawana za najsłynniejszą kobietę-szpiega w historii, choć nie brakuje opinii, że została przypadkowo wplątana w wielką aferę. Mata Harii – agent w spódnicy czy ofiara świata męskiej dominacji
– to temat wykładu wygłoszonego przez panią Katarzynę Cieplińską-Olejnik, w którym nakreśliła wizerunek kobiety zgoła nieprzeciętnej. Kobiety realizujące swoje marzenia? Tak, nawet w XIX wieku było ich wiele.
Sylwetki kobiet-podróżniczek, w wykładzie W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy, zaprezentowała pani Agata Rusnak-Kozłowska. Mary Kingsley, Daisy Bates, Marianne North, Kate Marsden czy Mary Slessor to kobiety wyjątkowe, jeszcze dzisiaj wzbudzają podziw i fascynację
Sesji towarzyszyły wystawy poświęcone Początkom Prasy Kobiecej, Kobietom w Legionach.
Na szkolnych korytarzach można było zobaczyć również prace uczniów klas pierwszych poświęcone wybitnym kobietom XIX stulecia.
Taka Baba! to tytuł konkursu kulinarnego na babkę! Baby konkursowe zostały przekazane na Kiermasz Świąteczny.
Kulminacyjnym punktem projektu Być Kobietą! Była Noc Filmowa z Jane Austen w roli głównej. Oglądaniu adaptacji filmowych Austen towarzyszyły warsztaty.
B.K.

2017-04-24T13:06:51+00:00 18 kwietnia 2017|Projekty edukacyjne, Wydarzenia|