TELEFON: 71 798 67 33

Humaniści z „czwórki” pod Bramą Isztar

/, Wyjazdy/Humaniści z „czwórki” pod Bramą Isztar

Humaniści z „czwórki” pod Bramą Isztar

21 listopada 2014 odbył się finał ósmej edycji projektu „Ad fontes”. Uczniowie z klas 2a, c, e, f, g zwiedzali ekspozycje stale w berlińskich muzeach starożytności. Wyjazd był podsumowaniem działu historii starożytnej przerabianego w klasach drugich. W ostatnich tygodniach przed wizytą w Berlinie uczestnicy projektu zbierali informacje na temat historii i kultury ludów antycznych, a wśród nich: Sumerów, Asyryjczyków, Babilończyków, Egipcjan, Etrusków i oczywiście Greków i Rzymian; zaznajamiali się z dziejami archeologii niemieckiej oraz efektami dziewiętnastowiecznych wykopalisk prowadzonych w Azji Mniejszej, Afrycie i basenie Morza Śródziemnego oraz przyswajali wiedzę na temat państwa Pergamon, a w szczególności zabytków architektonicznych związanych z tym ważnym ośrodkiem kultury hellenistycznej.

W muzeach na uczestników projektu czekały wielkie ilości artefaktów i obiektów archeologicznych, prostych i złożonych, z różnych regionów świata śródziemnomorskiego. Można było się zachwycić scenami z życia codziennego uwiecznionymi w na egipskich reliefach, kultem Bahusa w greckiej kulturze, scenami małżeńskiej miłości przedstawionymi w terakotowych rzeźbach etruskich.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i chęć poznawania przeszłości. Żywimy nadzieję, że ten wyjazd przyczynił się do rozszerzenia waszych horyzontów humanistycznych.

Z historycznym pozdrowieniem
Dawid Graczyk, Katarzyna Cieplińska-Olejnik, Marzena Solnica, Beta Kulik, Barbara Konduła, Marcin Milczarek

Zdjęcia: Dawid Graczyk, Beata Kulik, Natalia Opielewicz

Galeria zdjęć

2017-10-03T00:20:30+00:00 1 grudnia 2014|Wydarzenia, Wyjazdy|