Liceum Ogólnokształcącemu nr IV stuknęła siedemdziesiątka!

/, Wydarzenia/Liceum Ogólnokształcącemu nr IV stuknęła siedemdziesiątka!

Liceum Ogólnokształcącemu nr IV stuknęła siedemdziesiątka!

Jubileusz wrocławskiej Czwórki otworzył niespodziewanie i efektownie rano 5 października 2018 roku Muniek Staszczyk, który zaśpiewał ze szkolnym zespołem muzycznym (działającym od 2005 roku w odnawianym co dwa lata składzie) słynne IV Liceum Ogólnokształcące. Wokalista T. Love przybył na Świstackiego za sprawą Pawła Gołębskiego, znanego wrocławskiego dziennikarza, a przede wszystkim absolwenta IV Liceum. Znalazł także czas na chwilę rozmowy z licealistami, w której wspominał swój granatowy sen, czyli lata licealne, metaforycznie opisane w piosence, a także studniówkę w stanie wojennym.

Tego dnia w samo południe rozpoczęły się oficjalne uroczystości zwieńczone multimedialnym programem 7 przebojów na 70-lecie. Na ekranie przypominano twarze i zdarzenia zarówno ze sceny politycznej, muzycznej jak i szkolnej ostatnich 70 lat. Z kalejdoskopem zdjęć współgrały piosenki śpiewane przez Kucharband, zespół złożony z nauczycieli, absolwentów i uczniów Czwórki.

Liceum odwiedziło wielu znamienitych gości, wśród których byli nie tylko dyrektorzy zaprzyjaźnionych przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawiciele Kuratorium, Departamentu Edukacji i Urzędu Miasta, ale i wielu instytucji współdziałających z Czwórką, jak Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne, Instytut Goethego, Rotary Club, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Architektury, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wrocławska Rewitalizacja, czy Rada Osiedla Przedmieście Oławskie.

Nim jednak wybrano się wehikułem czasu w podróż przez 7 dekad Czwórki na tle powojennej historii Wrocławia, głos zabrała gospodyni uroczystości, dyrektor Małgorzata Górny, nie tylko absolwentka IV LO, ale osoba, która całą swoją karierę zawodową związała z Liceum przy Świstackiego. Wspomniała, jak po studiach Henryk Strzybnicki zaproponował jej tu pracę nauczycielki łaciny i greki, jak później została wicedyrektorem szkoły, a od 21 lat jest jej dyrektorem. Za swój największy sukces uznała stworzenie znakomitego zespołu współpracowników. Także Ewa Przegoń, reprezentująca obecnie Departament Edukacji, wspominała wspaniałych ludzi, z którymi przyszło jej się zetknąć w czasie pracy w IV Liceum. Senator Barbara Zdrojewska również przygotowała bardzo osobistą wypowiedź – wspominała swoje liceum jako „przestrzeń wolności”, którą niesie w sobie, podobnie jak wielu innych absolwentów Czwórki z jej pokolenia, przez dorosłe życie. Nie było wiec oficjalnego przynudzania, lecz płynące z głębi serca, pełne nostalgii, wzruszenia i dumy żywe słowa.

Z auli goście zeszli do sali nr 6, aby podziwiać Architektoniczne Metamorfozy „Czwórki”, wystawę przygotowaną przez dwójkę absolwentów IV Liceum. Katarzyna Cieplińska–Olejnik, obecnie nauczycielka historii w swoim liceum, oraz Michał Duda, pracownik Muzeum Architektury we Wrocławiu, potrafili tak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby uruchomić wyobraźnię widzów, sprawić, by zobaczyli oni, jak przez lata zmieniał się stworzony przez Maxa Berga budynek szkoły.

Prezentem na urodziny szkoły był kapitalny remont bloku sportowego. Tam Goście udali się na koniec – nie tylko, aby zobaczyć, jak udatnie nowoczesność splata się z odnowioną zabytkową salą gimnastyczną, ale także podziwiać taniec zwyciężczyń w Dolnośląskich Mistrzostwach Areobiku.

Z okazji swojego święta Szacowna Jubilatka otrzymała oczywiście liczne gratulacje, wyrazy pamięci, podziwu, uznania, prezenty… Wszystkie listy gratulacyjne można obejrzeć na stronie szkoły.

Alicja Badowska i Beata Kwapińska

Fotografie: Euzebiusz Bożek, Anna Kaleta, Patryk Hofbauer, Justyna Kościółek, Ewa Suliga-Sawa

2018-10-19T19:37:04+00:00 17 października 2018|Uroczystości, Wydarzenia|