Niepodległa – XIV Forum Dyskusyjne Młodzieży

/, Współpraca z instytucjami, Wydarzenia/Niepodległa – XIV Forum Dyskusyjne Młodzieży

Niepodległa – XIV Forum Dyskusyjne Młodzieży

Czy licealiści chcą rozmawiać? Odpowiedź brzmi tak i to bardzo chętnie. Trzeba im tylko stworzyć klimat i przestrzeń oraz zainspirować do dyskusji. Tak też się stało 14.02 w ramach XIV Forum Dyskusyjnego Młodzieży w ramach działalności Centrów Wspierania Uzdolnień, którego gospodarzem była nasza szkoła. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie sześciu liceów wrocławskich – I, IV, V, VI, VII, IX i X. wraz ze swoimi nauczycielami.

Było to wyjątkowe spotkanie. Po pierwsze temat: Niepodległa, mogłoby się wydawać, że przebrzmiały, omówiony po tysiąckroć na wszelkie możliwe sposoby. A jednak nie. Pytanie o możliwości zwycięstwa w II RP rewolucji bolszewickiej wzbudziło wielkie emocje i dyskusję, z której chyba nawet Karol Marks byłby zadowolony. Kwestia, czy liderem działań niepodległościowych mogła być kobieta podzieliła skutecznie dyskutantów, wśród których dominowali sic! mężczyźni. Może  uczennice uznały, że niczego nie trzeba udowadniać, bo jest to oczywiste?  Inspiracją do dyskusji i poszukiwania argumentów była również muzyka, nie patriotyczna rodem z I połowy XX wieku, ale współczesna, pokazująca aktualność omawianych tematów: Wolność Chłopców z Placu Broni, Nie pytaj o Polskę Obywatela GC i Kapitan Polska Lao Che.

Zawziętość dyskusji i ogrom wiedzy posiadanej przez uczniów zaskoczył wszystkich uczestników, również ekspertów: Sławomira Prusakowskiego pracownika dydaktycznego WSPS, Martę Cękalską i Jakuba Kuracha, służących pomocą i wsparciem dyskutującym stronom.

Świadkami słownej szermierki na argumenty historyczne i co tu ukrywać również emocjonalne byli goście reprezentujący instytucje samorządu wrocławskiego: Magdalena Lazopoulos – kierownik Działu szkół Ponadpodstawowych, Bohdan Aniszczyk – radny Rady Miasta Wrocławia, Katarzyna Zawadzka z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – bez której nie byłoby tego fantastycznego przedsięwzięcia.

Forum pokazało nam jedno – warto i trzeba rozmawiać!!!

Katarzyna Cieplińska-Olejnik

14 lutego odbyło się Forum Dyskusyjne młodzieży Wrocławia, które miałam przyjemność prowadzić. Można by myśleć, że przypadkowo 14 luty – walentynki zbiegł się z naszym Czwórkowym wydarzeniem, ale nie był to przypadek. Na sali znaleźli się uczniowie z sześciu wrocławskich szkół, którzy swoją pasją uczynili historię Polski. Ku mojemu zdziwieniu i zdenerwowaniu, gdyż byłam odpowiedzialna za cały przebieg dyskusji, całe wydarzenie okazało się być fantastycznym przedsięwzięciem. Zainspirowało mnie to do poszerzenia swojej wiedzy na temat pierwszych lat niepodległości Polski, a także pokazało możliwość odbierania historii z różnych perspektyw. Wcześniej nie było to takie oczywiste.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam prowadzić Forum. Rozmowa z miłośnikami historii była niesamowitym doświadczeniem.

Hanna Poetschke

2019-03-10T11:18:40+00:00 20 lutego 2019|Projekty edukacyjne, Współpraca z instytucjami, Wydarzenia|