POLSKO – SERBSKIE REMINISCENCJE

/, Wydarzenia, Wymiany/POLSKO – SERBSKIE REMINISCENCJE

POLSKO – SERBSKIE REMINISCENCJE

Kolejny rok szkolny minął jak mgnienie oka i oto nadszedł kwiecień a wraz z nim kolejna wizyta naszych serbskich przyjaciół we Wrocławiu. To już piąty raz kiedy możemy gościć uczniów z Gimnazjum nr XIII w Belgradzie.
Również tym razem dziesięcioosobową grupę serbskich uczniów wraz z opiekunami w czasie ich tygodniowego pobytu w naszym mieście (16-22.04.2018) czekało wiele atrakcji. Na początek wizyta w szkole i udział w nietuzinkowych lekcjach języka angielskiego i języka polskiego. Następnie zwiedzanie i odkrywanie uroków Wrocławia począwszy od Rynku, Hydropolis, Muzeum Miejskiego, Panoramy Racławickiej, na Afrykarium oraz Ostrowie Tumskim skończywszy. Po Uniwersytecie Wrocławskim oprowadzał nas sam Rektor, prof. J.M. Jezierski, który na koniec zwiedzania specjalnie dla nas w Oratorium Marianum zagrał kilka utworów klasycznych na zabytkowych organach i fortepianie wywołując w słuchaczach olbrzymie wzruszenie. Jednak był czas również na relaks na kręgielni i wodne szaleństwa w Aquaparku.
Pobyt naszych gości w Polsce urozmaicony został wyjazdami do Bolesławca, gdzie dowiedzieliśmy jak przybiega proces tworzenia i zdobienia przepięknej, znanej na całym świecie, porcelany. Zadumę wywoła u nas wizyta Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych dla żołnierzy walczących w I i II Wojnie Światowej w Łambinowicach. Obok znajduje się urokliwy cmentarz gdzie spoczywają żołnierze z Serbii, Rosji, Francji, Niemiec oraz innych krajów a wśród nich wiele polskich nazwisk ludzi, którzy walczyli o odzyskanie przez naszą ojczyznę niepodległości. Aby oddać im hołd przy jednym z pomników złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Następnie udaliśmy się do Tomisławia, gdzie spotkaliśmy sie z repatriantami z Serbii. Ugoszczeni przez nich serdecznie mogliśmy skosztować przygotowanych dla nas specjałów oraz posłuchać serbskich pieśni ludowych. Wspominkom, emocjom i zruszeniom nie było końca.
Niestety czas w miłym towarzystwie bardzo szybko leci i nastał moment pożegnania. Nie możemy się już doczekać naszej wizyty w naszych przyjaciół w Belgradzie. Mamy nadzieję, że białe miasto roztoczy przed nami swoje uroki i wzbudzi w nas taki zachwyt jak Wrocław u naszych gości.
Koordynator wymian
Małgorzata Połch

2018-05-28T20:22:19+00:00 28 maja 2018|Projekty edukacyjne, Wydarzenia, Wymiany|