Roman Gutek – człowiek spełniony

//Roman Gutek – człowiek spełniony

Roman Gutek – człowiek spełniony

W ubiegły czwartek (3 kwietnia 2014) gościliśmy w naszej szkole Prezesa Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Spotkanie z uczniami i nauczycielami miało charakter nieformalny. Nasz gość opowiadał o łączeniu pasji z pracą oraz o kinie i festiwalach Nowe Horyzonty i American Film Festival, zachęcając młodzież do aktywności.

Roman Gutek jest m. in. Kuratorem Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016, właścicielem firmy Gutek Film, która zajmuje się dystrybucją kina niezależnego, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oceniającym projekty filmów fabularnych. W ramach działań Stowarzyszenie Nowe Horyzonty prowadzi w ponad 30 miastach program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Roman Gutek jest człowiekiem znanym w branży filmowej, uczestniczy w festiwalach międzynarodowych, ostatnio promuje Europejskie Nagrody Filmowe, które będą przyznawane we Wrocławiu w czasie Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Urodził się w podlubelskiej wsi, w której nie było kina, ale od dziecka fascynował go film. Wspomina: Kino to miejsce, w którym mogłem przenieść się w inny świat, to miejsce, w którym starałem się szukać odpowiedzi na różne pytania. Całe swoje życie zajmował się filmem, ale zdecydował się być w niszy, promując dzieła, które nie docierały do masowego odbiorcy, i wprowadzając je do publicznego obiegu poprzez swoją firmę. Według niego kino powinno inspirować człowieka do działania. Jeżeli chociaż niewielka grupa młodych ludzi po obejrzeniu wartościowego filmu zechce inicjować własne projekty, to działania Stowarzyszenia Nowe Horyzonty mają sens. Współczesne kino cechuje różnorodność, która daje odbiorcy (jak nigdy dotąd) możliwość wyboru spośród bogatej oferty filmowej.

Roman Gutek czuje się człowiekiem szczęśliwym – robi to, co lubi, spotyka ciekawych ludzi, sam organizuje sobie pracę (wielokrotnie w trakcie spotkania z nami podkreślał, że nigdy nie miał szefa), jeszcze są filmy, które go zaskakują.

Małgorzata Skwarek-Smereka

2017-10-03T00:20:33+00:00 11 kwietnia 2014|Wydarzenia|