Spotkania Trójstronne – Warszawa

/, Wydarzenia/Spotkania Trójstronne – Warszawa

Spotkania Trójstronne – Warszawa

Po raz kolejny spotkaliśmy się w ramach porozumienia trójstronnego Francja – Niemcy – Polska ( Trójkąt Weimarski). Projekt ten był przewidziany na 3 lata, uczniowie spotykali się każdego roku w danym kraju partnerskim i podczas 5 dni pobytu dyskutowali o problemach postawy obywatelskiej wśród młodzieży, o pomocy charytatywnej w swoich szkołach, o systemach szkolnictwa. Tym razem zebranie odbyło się w Warszawie w dniach 23-27.09.2013. Przedmiotem spotkania było zredagowanie listu do biura edukacji przy Komisji Europejskiej w Brukseli, a także podsumowanie dwóch lat i zakończenie tegorocznego projektu. Ale od początku…We wtorek odbył się wykład dr. Tomasza Husaka, dyrektora departamentu edukacji z Komisji Europejskiej. Był on obecny przy podpisaniu deklaracji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, również jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pan Tomasz mówił o powstaniu, funkcjonowaniu i przyszłości Unii, ale także o jej problemach w przeszłości. Dał nam także wskazówki jak napisać list do Rady Europy. Następnego dnia kontynuowaliśmy pracę nad projektem oraz zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik. W czwartek mieliśmy naukę gotowania w szkole „Little Chef”, a następnie jedliśmy specjalności polskiej kuchni, którą sami przyrządziliśmy a menu było wyjątkowe: halibut w sosie z prawdziwków z pęczakiem, pierogi ruskie z boczkiem i porem, szarlotka. Tego samego dnia odbyło się spotkanie ze specjalistą ds. kampanii i reklam społecznych z Centrum Edukacji Publicznej. Spotkanie miało miejsce w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefani Sempołowskiej. W tym dniu tworzyliśmy własną kampanię społeczną, nakręciliśmy spot jak być aktywnym i otwartym w społeczeństwie. Piątek był bardzo ważnym dniem dla „Trinationaux”ponieważ prezentowaliśmy efekty naszej pracy w Ambasadzie Francji wielu ważnym osobom, m.in. szefowi edukacji m.st. Warszawy Pani Joannie Gospodarczyk, radnej ds. edukacji w Ambasadzie francuskiej Pani Fabienne Drout-Lozinski, a także attaché ds. koordynacji sekcji dwujęzycznej i edukacji Panu Thomas Laigle oraz delegatom z Instytutu Goethego w Warszawie. W piątek wieczorem odbyło się podsumowanie trzech lat projektu, a także koncert uczestników. W opinii nas wielu, ten rok i to spotkanie w Warszawie było najbardziej owocne dla naszych delegacji. Projekt się zakończył, ale zmiany są w toku. Napisaliśmy list, w którym chcemy ujednolicić struktury samorządowe, stworzyć CTVL( Radę Trójnarodową Życia Licealisty).a także przyłączyć w przyszłości inne kraje Unii Europejskiej. Jak już wspomniałem wyjazd był udany, stare przyjaźnie się utrwaliły, a i nawiązały się nowe. Wiele zobaczyliśmy i poznaliśmy. Wyjazd ten dał nam sposobność do ćwiczenia języka francuskiego, którym się cały czas posługiwaliśmy. Chcielibyśmy także podziękować Pani Małgorzacie Wółkiewicz naszej nauczycielce języka francuskiego, która nas wspierała od samego początku. Projekt poza wymiarem edukacyjnym miał także na celu promowanie języka francuskiego i reprezentowanie LO nr 4 we Wrocławiu i całej Polski.

Darek Polkowski, 3F

2017-10-03T00:20:35+00:00 8 października 2013|Projekty edukacyjne, Wydarzenia|