ALL AROUND EUROPE: SZWAJCARIA / PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY

/, Wydarzenia, Wyjazdy/ALL AROUND EUROPE: SZWAJCARIA / PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY

ALL AROUND EUROPE: SZWAJCARIA / PROJEKT EDUKACYJNO-JĘZYKOWY

Szwajcaria, kraj pełen urokliwych jezior, zachwycających gór i pięknych krajobrazów, stał się dla  grupy 33 uczniów miejscem, gdzie w dniach 23-29.03.2019 mogli spędzić czas, w ramach projektu edukacyjno-językowego.

Pierwszym przystankiem w Szwajcarii, po długiej nocnej podróży, był Wodospad Schaffhausen, największy wodospad na terenach równinnych Europy, przez który w ciągu sekundy przepływa 700 tysięcy litrów wody! Po krótkim spacerze, udaliśmy się do miejscowości  Lauterbrunnen, gdzie mieliśmy zakwaterowanie.

Następnego dnia odwiedziliśmy Lucernę, gdzie zobaczyliśmy pomnik Lwa – symbol miasta oraz najstarsze drewniane mosty w Europie.

Kolejnym punktem programu był Zurych – największe miasto w Szwajcarii i największy ośrodek bankowy. Tam zobaczyliśmy Bahnhofstrasse – najelegantszą ulicą handlową w tym kraju i jedną z najbardziej prestiżowych na świecie.

Trzeciego dnia pobytu w Szwajcarii pojechaliśmy do Rapperswill, w którym znajduje się Polskie Muzeum Narodowe, i w którym pisał oraz przez pewien czas mieszkał patron naszej szkoły – Stefan Żeromski.

Engelberg, miasto znane z konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich, było tego dnia, również dużą niespodzianką. To tam wjechaliśmy kolejką linową na szczyt w Alpach Berneńskich – lodowiec Titlis (3020m n.p.m). Jaskinia Lodowa na szczycie i most wiszący wysoko ponad chmurami, pozostawił niezapomniane wrażenia.

Następnego dnia rano wyruszyliśmy do stolicy Szwajcarii – Berna, gdzie spotkaliśmy się w Ambasadzie Polskiej z Konsulem, który opowiedział nam o tym kraju, jego historii, tradycjach i codziennym życiu. Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu miasta i starówki.

Ostatniego dnia pobytu, odwiedziliśmy małe urokliwe miasteczko Sankt Gallen, gdzie znajduje się opactwo Benedyktynów. Zatrzymaliśmy się również na chwilę nad Jeziorem Bodeńskim, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, trzecim pod względem wielkości jeziorem w Europie Środkowej.

Każdego dnia wieczorem, po powrocie do Ośrodka, naszą młodzież czekały zadania językowe, związane z konkretnymi miastami i zabytkami oraz wspomnieniami, które pozostają na długo po doświadczeniu czegoś równie tak pięknego, jak krajobraz Alp i Szwajcarii.

Barbara Grabiec

2019-04-30T21:22:33+00:00 2 kwietnia 2019|Projekty edukacyjne, Wydarzenia, Wyjazdy|