Piąta edycja projektu Awangarda Krakowska/ Śladami Żydów Polskich, to kolejna odsłona peregrynacji polonistyczno-historycznych maturzystów „Czwórki” ( tym razem z klas 3 A i 3B). Zaczęliśmy od Kamienicy Szołayskich i wystawy Idzie młodość! I Grupa Krakowska. Zachwycająca wystawa! Niezmiernie ciekawie zaaranżowana i fascynująco opowiedziana historia o losach twórców, ich szalonych ideach i twórczości, składającej się na historię polskiej awangardy.
W gmachu Głównym Muzeum Narodowego obejrzeliśmy dwie wystawy dział Stanisława Wyspiańskiego: „Skarbiec Wyspiańskiego” oraz „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”. „Skarbiec Wyspiańskiego” prezentuje wybór najważniejszych prac artysty z kolekcji MNK. Z kolei „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” to wystawa prezentująca po raz pierwszy w Polsce całą kolekcję dzieł Wyspiańskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia B. G. Woźnickiego.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przykuło uwagę dwiema wystawami: II wojna światowa – dramat, symbol, trauma | World War II oraz Live Factory 2: Warhol by Lupa. Wystawa World War II opowiada o tym jak ludzie, potrafią nie widzieć ostrzeżeń o nadchodzącym niebezpieczeństwie i o tym, co człowiek jest w stanie zrobić bliźniemu. Wystawę podzielono na części: „Sygnały wojny”, „Sonderaktion Krakau”, „Antysemityzm”, „Życie w gettach”, „Powstanie warszawskie”, „Zagłada” oraz zamykająca ją część „Artysta jako świadek dramatu”. Oprócz dzieł sztuki na wystawie znajdują się dokumenty, materiały propagandowe i literackie. Szczególnie wstrząsnęła nami praca „… Krystyny Piotrowskiej wykonana z ludzkich włosów kupionych przez artystkę. Materiał ten bezpośrednio odwołuje się do doświadczenia Auschwitz oraz utworu „Fuga śmierci” Paula Celana, w którym jasnowłosa Małgorzata symbolizuje życie, a ciemnowłosa Sulamit śmierć i Holokaust”.
Live Factory 2: Warhol by Lupa to interaktywna instalacja Krystiana Lupy. Live Factory 2, zbudowana została na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2, której premiera odbyła się w 2008 roku. Lupa nawiązuje do Factory, kultowego miejsca, założonego w Nowym Jorku przez Warhola. Spotykali się tam najsławniejsi artyści, muzycy i aktorzy świata.
W Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej obejrzeliśmy „Królestwo” w reżyserii Remigiusza Brzyka. Sprawnie zrealizowany, dynamiczny, chwilami „dziwny” spektakl podobał nam się bardzo. Szczególną uwagę skupili na sobie wybitni aktorzy, legendy Starego Teatru: Anna Dymna i Krzysztof Globisz.
Lekcje muzealne: w Sukiennicach – „Zrozumieć dzieło sztuki; Symbol i symbolizm; Matejko a Podkowiński” oraz „Kultura, obyczaj i sztuka Młodej Polski” w domu Józefa Mehoffera, zamknęły nasze edukacyjne peregrynacje.
(BK i ES)