Jeśli karnawał ma taką siłę, która paraliżuje zdolności myślenia, w takim razie my nie myśleliśmy nigdy, bo u nas był wieczny karnawał…
Te słowa Bolesława Prusa, mistrza tegorocznego, VI Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton, zainspirowały Pawła Czerpaka, ucznia kl. III E w LO nr IV. Zdobył on II miejsce w prestiżowych zmaganiach młodych felietonistów.
Konkurs organizowany pod patronatem MEN, Urzędu Miasta Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przez polonistów z Dwunastki zaowocował tym razem nadesłaniem z całej Polski 260 felietonów (z tego 162 ze szkół ponadgimnazjalnych). Jury pod przewodnictwem prof. Stanisława Beresia zakwalifikowało do finału 40 prac (w tym 14 w kategorii szkół gimnazjalnych i 26 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych).
Wręczenie nagród laureatom Konkursu odbyło się 12. kwietnia br. w auli LO nr XII. Tradycyjnie już uroczysty finał otworzyła dyrektorka LO nr XII we Wrocławiu – dr Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska. Następnie przewodniczący jury, profesor Bereś, nie bez dozy złośliwości, podsumował zmagania konkursowe, ganiąc młodych felietonistów za karawaniarską powagę i mentorstwo. Problemem czytanych w tym roku felietonów była także ich niesforność gatunkowa. Większość tekstów zbliżała się ku opowiadaniu, reportażowi, pamiętnikowi. A felieton wszak, choć ma skłonność do pasożytowania na innych gatunkach, przebierania się w ich kostiumy, to na zasadzie persyflażu, literackiej gry, a nie prawdziwej zmiany skóry.
Nasz laureat, Paweł Czerpak, pod opieką swojej nauczycielki – mgr Beaty Kwapińskiej, umiejętnie ominął niebezpieczeństwa, w jakie wpędza młodych dziennikarzy ten zdradliwy i, wbrew pozorom, trudny gatunek. Jak czytamy w komentarzu do jego pracy, nie tylko jako jeden z nielicznych tegorocznych konkursowiczów trafnie, w szerokim kontekście kulturowym zrozumiał termin karnawał, ale i potrafił to rozumienie udowodnić efektownymi, zaskakującymi anegdotami.
Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe (np. Paweł zszedł z podium z tabletem i Historią literatury polskiej w rozmowach), a także możliwość felietonistycznego debiutu w pokonkursowym wydawnictwie. Warto dodać, że w grupie tegorocznych finalistów znalazła się aż trójka uczniów naszej szkoły. Wyróżnienia w tym niełatwym dziennikarskim konkursie otrzymały również Natalia Sikora i Alicja Zawadzka (obie to uczennice mgr Beaty Kwapińskiej).
Po nagrodach przyszedł czas na gawędę. Tym razem o autorze sentencji inspirujących tegorocznych młodych felietonistów gawędził nie jak wcześniej prof. Bogusław Bednaerk, ale szczególny admirator Prusa, autor popularnych kryminałów – Marek Krajewski. Twórca Śmierci w Breslau ze swadą i Prusowskim humorem wyznawał jak najwybitniejszy polski realista uczył go płynności frazy i konstruowania powieściowej fabuły.
Na koniec dyrektor Dwunastki osobiście pokroiła tradycyjne finałowe torty, a goście podjęli kuluarowe dyskursy.
Beata Kwapińska