TELEFON: 71 798 67 33

WIDZIEĆ OCZAMI WYOBRAŹNI

//WIDZIEĆ OCZAMI WYOBRAŹNI

WIDZIEĆ OCZAMI WYOBRAŹNI

„Wejście po tylu schodach na górę trochę mnie rozluźniło!” powiedział zestresowany Krystian Poręba, który opowiadał wczoraj o swoim życiu w klasie 1D. Na pozór zwykły 30 latek wyróżniający się tylko tym, że na co dzień towarzyszy mu biała laska. Jest on niedawno ociemniałą osobą co oznacza, że stracił wzrok zaledwie dwa lata temu. Dobrze zarabiający lakiernik, świeżo upieczony mąż, kochający szybkie ścigacze facet. Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że w ciągu kilku godzin stracił jeden z najważniejszych zmysłów – wzrok. Mimo wielkiego załamania nerwowego i zadawania sobie pytań typu „dlaczego to musiało przytrafić się właśnie mnie”, Krystian wyjątkowo szybko odzyskał chęć do życia i udowadnia, że osoby niewidome potrafią żyć normalnie.

Na spotkaniu towarzyszyła mu Pani Anna Jaworska, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego. Pani Anna również boryka się z problemami oczu – jest osobą niedowidzącą. Głównym celem PZNu jest uświadamianie ludzi jak i kiedy można pomóc osobom niewidomym. Pani Anna zostawiła nam kilka plakatów, z których możecie się dowiedzieć głównych zasad savoir-vivre’u wobec takich osób – poszukajcie ich w szkole!

Jak niewidomy nawleka igłę? Jak pisze, jak czyta? Czy umie zalać kubek kawy wrzątkiem bez poparzenia palców i rozlania wody? Czy ma sny i czy w tych snach jest również osobą niewidomą? Zapytajcie waszych kolegów z 1D. Oni znają odpowiedzi!

Krystian prowadzi fanpage Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego na Facebook’u. Zachęcam do polajkowania jego strony i przeczytania relacji z odwiedzin w naszej szkole.
https://www.facebook.com/pznod/

Przemysław Mospan

2017-03-01T12:55:37+00:00 1 marca 2017|Wydarzenia|