Wymiana Kevelaer 2014

/, Wymiany/Wymiana Kevelaer 2014

Wymiana Kevelaer 2014

W dniach 2-7.11.2014 r. realizowaliśmy program w ramach wymiany polsko-niemieckiej, która miała miejsce w niewielkim miasteczku Kevelaer, położonym w zachodniej części Niemiec. W wymianie uczestniczyło 7 osób z naszego liceum, tj. Ania i Maciek z klasy 2d oraz Agata, Bartek, Michał, Ola i Wiktor z klasy 2f wraz z panem Piotrem Ciszczonikiem, nauczycielem języka niemieckiego.

Po trzynastogodzinnej podróży w końcu dotarliśmy do Kevelaer. Na stacji czekał na nas nauczyciel wraz z niemieckimi kolegami, którzy zabrali nas do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne przywitanie z Dyrektorem. Pierwsze wrażenia: ogromna szkoła, dużo ludzi, bardzo dobrze wyposażone sale oraz, ku naszemu zdziwieniu, 67,5-minutowe lekcje, następnie pyszny obiad w nowoczesnej stołówce, potem krótki spacer po pięknym miasteczku i zwiedzanie bazyliki papieskiej oraz Kaplicy Łaski. Po dwóch godzinach pojechaliśmy do naszych domów, gdzie spędziliśmy miły wieczór z naszymi rodzinami.

Następnego dnia udaliśmy się pociągiem do Kleve, czekając na autobus do Holandii. Nauczyciele oprowadzili nas po mieście. O godzinie 12.30 zaczęliśmy trzygodzinne zwiedzanie Nijmegen – najstarszego miasta Holandii, położonego we wschodniej części.

Kolejny dzień był pełen atrakcji i niespodzianek, zamiast jednego miasta mieliśmy okazję zobaczyć Bonn oraz Kolonię. O godzinie 9.00 wsiedliśmy do pociągu do Düsseldorfu, gdzie czekała nas przesiadka do Bonn, dawnej stolicy RFN . Tam udaliśmy się do Haus der Geschichte (dom historii Niemiec) na około dwie godziny. Kolejny przystanek to Kolonia, tam zagościliśmy nieco dłużej. Ogromne wrażanie zrobiła, chyba na każdym, potężna Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po trzech godzinach spacerowania i zajadania się niemieckimi przysmakami udaliśmy się na pociąg powrotny do Kevelaer.

W czwartek wczesna pobudka i rowerem do szkoły. Na wstępie lekcja języka angielskiego i wspólne omawianie Szekspira. Uczestniczyliśmy również w lekcji geografii i języka niemieckiego, pomimo wszelkich trudności językowych nauczyciele starali się tłumaczyć najlepiej, jak potrafią. Po zajęciach udaliśmy się do bazyliki na koncert grany na organach oraz do muzeum. Wieczorem odbyło się spotkanie pożegnalne ze wszystkimi uczestnikami wymiany.

W ostatnim dniu naszego pobytu pożegnaliśmy się z Dyrektorem i razem z naszymi niemieckimi kolegami skierowaliśmy się w stronę dworca. Z żalem opuszczaliśmy piękne i urokliwe miasteczko Kevelaer.

Liczymy dni do przyjazdu naszych nowo poznanych kolegów do Wrocławia.

Do wymiany doszło dzięki dofinansowaniu organizacji międzynarodowej „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”.

2017-10-03T00:20:30+00:00 20 listopada 2014|Wydarzenia, Wymiany|