Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego nr IV – 6 października 2018 r.

/, Wydarzenia/Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego nr IV – 6 października 2018 r.

Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego nr IV – 6 października 2018 r.

Liceum Ogólnokształcące nr IV to jedna z najstarszych szkół we Wrocławiu. Wykształciło się w niej wielu znanych ludzi kultury i nauki. Absolwentami Liceum im. Żeromskiego są wybitni reżyserzy, jak Przemysław Wojcieszek, Jarosław Marszewski czy twórca wielkich widowisk muzycznych – Roberto Skolmowski; aktorzy (m.in. Adam Cywka, Zbigniew Lesień, Wacław Mikłaszewki, Michał Mrozek, Bartosz Picher, Jerzy Senator, Stanisław Wolski, Lesław Żurek), dziennikarze i prezenterzy (m.in. Agata Ałykow, Paweł Gołębski, Justyna Janus, Magdalena Nogaj, Marek Obszarny, Marek Staniewicz, Maciej Szabatowski). Absolwentami tego zacnego liceum są tacy animatorzy kultury, jak Andrzej Baworowski – szef Hali Stulecia, Leszek Cichoński – inicjator Gitarowego Rekordu Guinnessa, Maciej Łagiewski – dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Julia Popkiewicz – scenarzystka i reżyserka, Cezary Łagiewski – operator czy Julia Różewicz – tłumaczka.

Czwórkę ukończyli także wybitni naukowcy, jak prof. Andrzej Miniewicz z Politechniki Wrocławskiej czy znany fizyk prof. Zbigniew Hasiewicz, prof. Bronisława Chełmońska z  Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Krystyna Orzechowska – Juzwenko z Akademii Medycznej czy prof. Krystian Ledwoń z Uniwersytetu Opolskiego. Także młodsi absolwenci Liceum przy ul. Świstackiego robią karierę na wielu uczelniach wrocławskich, a na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jest ich co najmniej kilku (np. poloniści – prof. Luiza Rzymowska – praktyk i teoretyk wypowiedzi retorycznych, tłumaczka pism średniowiecznych gnostyków, dr Tomasz Ślęczka i dr hab. Jerzy Kroczak – pasjonaci literatury dawnej, dr Jan Choroszy, badacz kultury huculskiej, czy germanistka – dr hab. Ewa Jarosz – Sienkiewicz). Byłych uczniów liceum przy ul. Świstackiego można spotkać w wielu miejscach Europy – jest wśród nich i projektant części do Rollce-Royce’a, i budowniczy linii montażowej Jaguara, i nauczycielka angielskiego w… Londynie.

W Czwórce uczyło się również wielu wrocławskich prawników; jej absolwenci to również znani wrocławscy politycy (jak senator Barbara Zdrojewska) czy sportowcy (np. słynny koszykarz – Maciej Zieliński, złota florecistka – Dominika Kurowska).

6 października obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na grobach niezapomnianych nauczycieli szkoły – Zofii Dyrcz, Anny Stryk-Majchrowskiej, Alfredy Michałowskiej, Henryka Strzybnickiego, bo jak podkreśliła w swoim przemówieniu Małgorzata Górny, to pamięć stanowi o wdzięczności. O godz. 9.00. pracownicy, absolwenci i uczniowie Czwórki spotkali się w kościele przy ul. Traugutta, gdzie uczestniczyli w uroczystej mszy św. Mszę koncelebrowali: ksiądz Jan Suchecki, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Maurycego, która otacza LO nr IV duszpasterską opieką, oraz absolwent Czwórki, ksiądz Marcin Sternal, który wygłosił homilię. Mówił w niej o szczególnej odpowiedzialności nauczyciela za kształtowanie światopoglądu młodych ludzi.

Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli wprost na ul. Świstackiego 12-14. Tam przywitała dawnych uczniów i nauczycieli szkoła utkana ze wspomnień – wystawy, prezentacje zdjęć, będące efektem wielomiesięcznej pracy nauczycieli i uczniów Czwórki. Dzięki nim szkoła wypiękniała, ale przede wszystkim zaprezentowała różnorodność swojej działalności – od edukacyjnej począwszy na akcjach charytatywnych skończywszy. Jednak najwięcej emocji absolwentów wzbudziła Izba Pamięci, gdzie można było w starym dzienniku sprawdzić obecność, poszukać efektów wzlotów i upadków szkolnego wspinania się na progi Mądrości, wspomnieć z łezką w oku głupie dowcipy, owocujące uwagami wpisanymi profesorską dłonią.

Także w opasłym wydawnictwie jubileuszowym, na jednej czy drugiej z 317 stron dawni uczniowie szukali przede wszystkim wydarzeń, w których sami brali udział, swoich nauczycieli, koleżanek i kolegów.

Szkoła to także jej najbliższe otoczenie – mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego. Także oni mieli okazję włączyć się w święto Czwórki, kibicując, rozgrywającym na osiedlowym boisku mecz koszykówki, drużynom Gwiazd: team’owi Macieja Zielińskiego i team’owi Pawła Gołębskiego. W obu składach wystąpili absolwenci i obecni uczniowie LO nr IV, a muzykę i efekty specjalne zapewnił DJ Gambit. Wśród tłumnie zgromadzonych na widowni absolwentów, nauczycieli i przyjaciół  szkoły pojawił się europoseł Bogdan Zdrojewski, który wsparł swoją żonę w kibicowaniu kolegom. Walka, wyrównana, więc pełna emocji, okraszona pokazami cheerleaderek z Czwórki, zakończyła się zwycięstwem drużyny Zielonego.

Przygotowany specjalnie dla Jubilatki, a zatytułowany Cztery marzenia, pokaz fontanny przy wrocławskiej Iglicy otworzył ostatni z punktów programu – Bal Jubileuszowy. We Wrocławskim Centrum Kongresowym poloneza w pierwszych parach powiódł prezes Zarządu Hala Stulecia, Andrzej Baworowski, także absolwent LO IV. W korowodzie stanęli wszyscy obecni na sali uczestnicy balu – nauczyciele, absolwenci, przyjaciele Czwórki. Dalej gości bawił znakomity wodzirej, niezastąpiony Paweł Gołębski, który tak potrafił porwać do wspólnej zabawy, że wielu z tych, którzy mieli zamiar pobalować tylko chwilę, tańczyło niemal do białego rana…

Alicja Badowska i Beata Kwapińska

Fotografie: Euzebiusz Bożek, Anna Kaleta, Patryk Hofbauer, Justyna Kościółek, Ewa Suliga-Sawa

2018-10-17T15:22:22+00:00 17 października 2018|Uroczystości, Wydarzenia|